Základní výbava pro psa - obojek

04.09.2019

Obojek bezesporu patří k nejzákladnější výbavě vašeho čtyřnohého kamaráda. Pomůže vám při výcviku, usnadní vám manipulaci s vaším psem a každému jasně ukáže, že zvíře někomu patří. Žádný majitel se bez něj neobejde. Naštěstí máme na výběr z opravdu širokého sortimentu nejrůznějších provedení, typů i módních úprav. Víte jak v takovém množství vybrat ten správný, který bude vyhovovat ne jen vám, ale především vašemu pejskovi?

Jaký je ten pravý?

Obojek by měl být považován za naprostou samozřejmost a s jeho nošením by měl pes začít již ve štěněcím věku. Jeho velikost vybírejte vždy podle vzrůstu psa a obvodu jeho krku. Zapomenout nesmíte ani na tzn. pravidlo dvou prstů (při zapnutí koupeného obojku pod ním musí být vůle na dva prsty dospělého člověka), které zajistí, aby se pes neškrtil. Dále je také vhodné připevnit k němu adresář či známku s vašimi kontaktními údaji pro případ, že by se váš miláček ztratil.

Při výběru je důležité si uvědomit, k jakému účelu budete daný obojek používat a podle toho přizpůsobit vaši volbu. Na trhu si můžete zvolit z různých druhů materiálů, jako jsou například: kovové, kožené, plastové i textilní látky. První štěněcí obojek by měl být z pružného látkového materiálu (například nylonu), který se částečně přizpůsobí rychlému růstu štěněte. V žádném případě nekupujte štěněti obojek pro dospělé psy s tím, že mu ho sami nějak "stáhnete" a on do něho později doroste. Riskujete tím zdraví vašeho mazlíčka. Dospělý pes by měl mít obojků hned několik, které využije při různých příležitostech, například pro výcvik se skvěle hodí obojek kovový.

Dbát bychom také měli na kvalitu provedení a uchycení oka pro vodítko, které při nekvalitním zpracování může prasknout, utrhnout se či se dokonce rozevřít.

Dále je také nutné vzít v úvahu stavbu těla i druh psí srsti. Řetízkové a kožené obojky mohou být pro některé plemena s delší srstí nevhodné. Mohou jim vytrhávat jejich jemnou srst a tím jim působit bolest. Stejně tak jsou kovové obojky nevhodné pro psy s dlouhým úzkým krkem (chrti, saluki...), kterým nadměrně zatěžují jejich krční páteř. Pro tato plemena se skvěle hodí široké typy těchto pomůcek.

Obojky můžeme rozdělit do pěti skupin: klasické, polostahovací, stahovací, uzavřené a speciální.

Klasické obojky

Jedná se o nejpoužívanější typ obojku. Zapínání je u něho vyřešeno nejčastěji plastovou či kovovou sponou, která po zapnutí zajistí stále stejnou velikost. Plastová spona je lehká a obecně se doporučuje především pro psy menších plemen. Naopak silnější kovové spony jsou určeny spíše pro velká a silná plemena. Tento typ obojku je vhodný pro běžné nošení či chůzi na volno.

Polostahovací obojky

Rozdíl mezi stahovacím a polostahovacím obojkem spočívá v zarážce, přes kterou ho není možné zcela utáhnout. Tento obojek se doporučuje především pro psy větších plemen, ale hodí se i pro všechny ostatní. Poskytne nám větší kontrolu nad psem a pomáhá zvířeti snadněji pochopit, kdy udělalo chybu. Je velmi užitečný při výcviku, jako je například chůze na vodítku. Tento typ obojku je zcela nevhodný pro volné pobíhání z důvodu bezpečnosti pejska.

Stahovací obojky

Tyto obojky se používají především při výcviku i nezvladatelných, nebezpečných psů. Nejsou zabezpečeny žádnou zarážkou a zvíře skutečně škrtí. Při nepřiměřené a neodborné manipulaci mohou zvíře dokonce i uškrtit. Nejsou vhodné pro volný pohyb. 

Uzavřené obojky

Tento druh obojků se nerozepíná a při nasazování ho navlékáme psovi přes hlavu. Zvláštností těchto pomůcek je absence postranního oka pro vodítko. Vhodný je především pro sportovně založené psy, kteří mají obojek celý den na krku. Umožní nám snadnou manipulaci s naším čtyřnohým mazlíčkem ať už při sportu, honu či jiných aktivitách.

Speciální obojky

Do kategorie speciálních obojků spadá celá řada těchto pomůcek, které jsou vybaveny dalšími přidanými funkcemi. Zařadit sem můžeme módní, elektrické, výstavní, reflexní, feromonové nebo antiparazitní obojky.

Módní obojky

Módní průmysl zasahuje velmi často také do kynologie. Není tedy žádným překvapením, že můžete svému čtyřnohého miláčkovi pořídit obojek posetý krystaly Swarovski či různé jiné ozdoby. Účelnost těchto pomůcek je spíše diskutabilní. Tento rozmar spíše slouží pro potěchu páníčku než k nějakému kynologickému využití.

Elektrické obojky

Používají se především pro výcvikové účely a fungují na principu negativní asociace. V případě nežádoucího chování je pejsek potrestán zvukovým signálem či slabým impulsem, který je pro něho nepříjemný a donutí ho ke správnému chování.

Výstavní obojky

Jsou speciálně upravený pro potřeby výstav a předvádění psů.

Reflexní/LED obojky

Jsou ideálním pomocníkem pro večerní procházky a zároveň zvyšují bezpečnost vás i vašeho psa při chůzi po silnici. LED obojky po zapnutí stále svítí či blikají a dají se snadno dobít pomocí USB. Díky nim získá majitel - při večerních procházkách - neustálý přehled o tom, kde se jeho pejsek pohybuje. Naproti tomu reflexní obojky se rozsvítí pouze při kontaktu se světlem. Jedinou nevýhodou většiny svítících obojků je nepřítomnost oka určeného k připnutí vodítka. Pes tak musí mít na sobě zároveň dva obojky. V případě, že pejska nechcete takto zatěžovat můžete použít svítící návlek na klasický obojek.

Feromonové obojky

Jsou speciální pomůckou, která se využívá především pro zklidnění psa ve stresových situacích (např. cestování, ohňostroj). Jak název sám napovídá obsahuje feromony, které vylučují zvířata v prvních dnech po porodu pro uklidnění mláďat. Jeho účinnost je zhruba 30 dní.

Antiparazitní obojky

Jejich hlavním úkolem je ochránit našeho psího miláčka před nejrůznějšími vnějšími parazity, jako jsou například blechy, klíšťata, létající hmyz a další. Tím ho ušetří mnoha štípnutí a mnohdy i zdravotních komplikací.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli obojek, vždy mějte na paměti nejprve pohodlí a potřeby vašeho pejska.

Autor: Zdeňka Kudová

Foto: pixabay.com

© Zdeňka Kudová 2016, Na webové stránky www.zdenci-web.webnode.cz se vztahují autorská práva. Jakékoli kopírování či přebírání jejich obsahu nebo částí, bez předchozího písemného souhlasu provozovatele webu je zakázáno.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky