Recenze knihy Saturnin

27.11.2017

Roku 1942 vydal český spisovatel Zdeněk Jirotka své první vydání humoristického románu Saturnin. V roce 1994 natočil na motivy této knihy režisér Jiří Věrčák stejnojmenný film, který byl později zpracován jako televizní miniseriál. Kniha byla opět uveřejněna roku 2009 nakladatelstvím Šulc - Švarc jako 22 vydání. Tentýž rok také získala literární cenu "Kniha mého srdce" a zároveň byla označena za nejoblíbenější knihu Čech. O šest let později uvedlo Národní divadlo Brno hru Saturnin jako swingovou grotesku pro celou rodinu. Celá hra je inspirována knihou pana Jirotky.

Autor v knize popisuje dovolenou hlavní postavy (vypravěče), jeho přátel, příbuzných a věrného sluhy, který si vždy a s humorem poradí i s tou největší katastrofou. Vypravěč, jehož jméno není v celé knize zmíněno, je mladý pražský úředník žijící poklidným životem. Na začátku příběhu si najme sluhu Saturnina, který mu díky několika následujícím změnám, změní celý jeho dosavadní život. Díky Saturninovi se pověst hlavního hrdiny změní z poněkud nudného úředníka na neohroženého lovce šelem, z pohodlného bytu ho přestěhuje na loď a podobně. Saturnin tak svého pána často dostává do poněkud nelehkých a komických situací. V průběhu knihy navštíví hlavního hrdinu ziskuchtivá a podlézavá teta Kateřina se svým synem Miloušem, která se snaží využívat a zneužívat pohostinnosti svých příbuzných. Vše nakonec vyvrcholí společnou návštěvou u dědečka, bývalého ředitele městských elektráren, jehož dům je plně závislý na elektřině. Dovolenou všem překazí nečekaná povodeň, která na čas zcela odřízne jeho dům od civilizace. Celého pobytu se také zúčastní slečna Barbora a doktor Vlach. Saturnin všechny nepříjemnosti vyřeší s humorem sobě vlastním a s pomocí svých bláznivých nápadů. 

Celá kniha je napsaná s lehkostí, skromností a humorem. Autor během celého vyprávění používá ich-formu, která doslova vtáhne čtenáře do děje. Jedná se o velice čtivý a zábavný román. Knihu ilustroval Michal Hrdý, jehož ilustrace zpestřují obsah i obálku knihy. Ze všech 24 Saturninových vydání se mně osobně nejvíce líbí obálky ilustrované právě Michalem Hrdým. Některá vydání ilustrovali například: Adolf Born, Otakar Mrkvička, Josef Hochman, Václav Pátek, Svatopluk Pitra, Stanislav Duda a další.

Osobně bych určitě nejvíce ocenila humor a vtip pana Jirotky, který si zachoval i přes velice těžké období, ve kterém kniha vznikla. Velice se mi líbí postava jedinečného sluhy Saturnina, který vždy s vážnou tváří ztopí nejrůznější hlouposti. Nezapomenutelnou postavou je pro mě také teta Kateřina, která má sice záporný podtext, ale díky Saturninovi, neustálému používání přísloví, kterým patrně ani ona sama nerozumí a celkové své povaze na mě působí velmi zábavným dojmem.

Knihu bych určitě doporučila všem čtenářům, kteří se chtějí pobavit a zpříjemnit si večer nějakou oddychovou knihou.

Autor: Zdeňka Kudová

Foto: pixabay.com 

© Zdeňka Kudová 2016, Na webové stránky www.zdenci-web.webnode.cz se vztahují autorská práva. Jakékoli kopírování či přebírání jejich obsahu nebo částí, bez předchozího písemného souhlasu provozovatele webu je zakázáno.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky