Pampelišky ve výživě papoušků

12.07.2019

Papoušci jsou stále v hloubce duše divoká stvoření. Čerstvou stravou jim tak můžeme dopřát tu nejlepší, přirozenou potravu. Pampelišku mnoho lidí považuje za obyčejný plevel. Málokdo, ale ví, jaký poklad se mu na zahradě ukrývá. Věděli jste například, že tyto žluté krasavice obsahují více beta karotenu než mrkev? Tato jarní bylinka obsahuje spoustu vitamínů i minerálů, dá se s ní zažít spousta legrace a navíc papouškům velmi chutná...

Kdy a kde najdeme smetánku lékařskou?

Smetánka lékařská lidově též nazývaná pampeliška, se hojně vyskytuje na travnatých místech, jako jsou louky, meze a zahrady. Použít můžeme všechny její části. Její kořen sbíráme v období, kdy rostlina nekvete. Převážně tedy v březnu a dubnu a na podzim, v měsících říjnu a listopadu. Kořeny můžeme také usušit a podávat v zimním čase. Listy trháme od května až do září, vybíráme pouze zdravé lístečky. Rostlinu nikdy nesbíráme v okolí silnic důsledkem znečištění těžkými kovy a v místě, kde nedošlo k chemickému ošetření půdy, jako je například postřik!

Pochoutka i s překvapením

Jak už jsme uvedli výše, pampelišky lze konzumovat v jakémkoli stavu. Můžeme tedy svým ptačím přátelům servírovat kořen, list i květ. Žluté květy můžeme podávat ve stavu poupat i plně rozkvetlé. Velkou pochoutkou jsou i semínka odkvetlé pampelišky.

Smetánka lékařská je velice často hostitelem larvy nejrůznějších druhů hmyzu. Toto malé překvapení udělá jistě vašemu opeřenému kamarádovi velikou radost. Ne jen, že tím získá bílkoviny navíc, ale dostane tak od vás netradiční pochoutku. Z obyčejné pampelišky se tak rázem stane "kinder vajíčko" pro papoušky.

Blahodárný vliv poslů jara

Smetánku lékařskou zná asi každý správný chovatel a jak již sám název napovídá, jedná se o velmi léčivou rostlinku. Pampelišky jsou také velmi bohaté na draslík a vápník. Což jsou životně důležité látky pro papoušky. Potřebují je na tvorbu kostí, skořápek, pro vývoj embrya a mnohé další. Jejich nedostatek v těle může způsobit fatální následky. Bylina také obsahuje vitamíny A, B, C, D, K a také hořčík a zinek. Vitamíny A a D mají přímý vliv na imunitu, správný vývoj kostí, pohlavní aktivitu a také plodnost. Zastoupeny jsou zde také bílkoviny. Ty jsou velice důležité pro reprodukci, přepéřování a růst, někdy jsou však nutné i po prodělaném zranění či nemoci.

Podle pokusů prováděných v Japonsku a USA na myších bylo zjištěno, že smetánka má též proti rakovinový efekt. Má také pozitivní vliv na žaludeční potíže. Pampelišky jsou také dobře známé svými detoxikačními a protizánětlivými účinky a odstraňují kyselinu močovou z těla.

Jídlo může být i zábava

Papoušci jsou od přírody velmi zvědaví a nesmírně rádi si hrají. Proč by tomu tedy mělo být u jídla jinak? Stačí pouze trochu zapojit fantazii a je to. Zkuste někdy svému miláčkovi podat jídlo (místo do obyčejné mističky) nějak netradičně, uvidíte jakou z toho bude mít obrovskou radost.

Existují speciální držáky (clippery) lehce se připevní mezi mříže a na druhý konec (v kleci) použijeme k držení pochoutek. Do držáku pak připevníme bylinkovou kytičku a váš ptáček si tak bude připadat jako v přírodě. Podobným způsobem můžeme také využít i obyčejný dřevěný kolíček na prádlo, kterým též připevníme rostlinku ke kleci v různých polohách .

Skvělým zpestřením může být tzn. pampeliškový strom. Tento strom vytvoříme pomocí větší větve k okusu a několika pampelišek. Smetánku různými způsoby připevníme k určené větvi. Můžeme ji přivázat, napíchat nebo připevnit kolíčky. Vznikne nám tak skvělá a chutná hračka se spoustou vitamínů a minerálů, pro úplné vylepšení ještě můžeme přidat i různé ovoce, jako jsou například jablka, hrušky, jahody a další.

V případě, že váš papoušek není na pampelišky zvyklý je možné, že mu chvilku potrvá než si na tuto stravu zvykne. V tomto období je vhodné podávat pouze malé kousky rostlinky. Je to tak skvělá příležitost k přípravě nejrůznějších ptačích salátů. Velké oblibě se těší mixované saláty. Tuto pochoutku si můžeme jednoduše připravit doma. Stačí nám pouze ovoce a zelenina, kterou má náš papoušek nejraději. Poté nasbíráme několik bylinek také dle chuti, jako je například pampeliška, žabinec, měsíček lékařský a další. Vše nakrájíme na malé kousky, přidáme drcené lastury či grit a smícháme. Obměnit tento báječný salát můžeme pomocí vařeného vejce, naklíčených semen či nasekaných ořechů.

Jak na červíky

Papoušky je třeba pravidelně, přírodně odčervovat. S tímto problémem nám také může pomoci právě pampeliška. Jedná se o preventivní a šetrné opatření proti "červům", nikoli o léčbu. Při léčbě tohoto problému je třeba navštívit veterinárního lékaře a poradit se s ním. "Červíci" totiž mohou neustále zraňovat střeva vašemu papouškovi, ale také se mohou dostat i do jiných orgánů, jako jsou například játra. Kořen smetánky je skvělý ne jen na preventivní odčervování, ale také na regeneraci jater.

Takže se honem vydejte ven pro pampelišku. Dáte tak svému papouškovi skvělou a svěží, jarní dobrůtku a navíc tak podpoříte jeho zdraví.

Zdeňka Kudová

© Zdeňka Kudová 2016, Na webové stránky www.zdenci-web.webnode.cz se vztahují autorská práva. Jakékoli kopírování či přebírání jejich obsahu nebo částí, bez předchozího písemného souhlasu provozovatele webu je zakázáno.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky