Když moudrost bolí aneb pekelné zuby moudrosti

21.03.2019

     Již čtvrtý den nemohu pořádně jíst, ani pít. Nemohu dokonce ani pořádně otevřít pusu, protože mě trápí zub moudrosti. Rozhodla jsem se tedy napsat tento článek, abych se o těchto neposlušných zubech dozvěděla něco víc a mohla se s vámi o to podělit.

     Tyto třetí stoličky umí občas pěkně potrápit, přitom mnozí často ani nevědí, že je mají. Vyrůstají jako poslední zuby v pořadí a nejčastěji se prořezávají mezi 18. a 25. rokem života. V těchto letech je člověk už dospělý a považuje se tedy za moudrého (i když ne vždy to platí). Odtud pochází jejich lidový název. Statistiky uvádějí, že problémy s nimi má až 80 % lidí. Patříte k nim i vy?

K čemu slouží

     V dřívějších dobách byly tyto zuby doslova záchranou. Bylo běžné, že lidé o svůj chrup přicházeli mnohem dříve než dnes. Často se tak stávalo kolem dvacátého roku jejich života. Osmičky pak pro ně byly doslova požehnáním...

     Naši předci konzumovali tvrdší potraviny a maso (mnohdy i syrové), které tvořilo převážnou část jejich stravy. Dnešní měkká strava již nevyžaduje takové rozmělnění pomocí zubů jako v dřívějších dobách. Třetí stoličky tak pozbyly svou funkci. Zbytečné, ale rozhodně nejsou. Hodit se nám budou především ve starším věku, když přijdeme o některé své zuby.

     V důsledku vývoje člověka došlo ke zkrácení čelisti, přičemž počet zubů zůstal stále stejný, proto zuby moudrosti nyní bojují s nedostatkem místa. Což způsobuje bolestivost při jejich prořezávání, problém správného zařazení do zubního oblouku nebo špatný směr jejich růstu (např. šikmo do strany). Nesprávně rostlý zub je třeba chirurgicky odstranit.

     V některých případech se stává, že stoličky v čelisti nejsou založeny nebo vyrostou pouze některé z nich. Což na chytrosti samozřejmě nic nemění.

Pozor na kazy

     Zuby moudrosti mají svůj specifický tvar a nejčastěji mají dva silné kořeny. Vyrůstají pouze jednou za život na nejzadnější části čelisti. Tato poloha způsobuje jejich obtížné čištění a špatnou ústní hygienu. To může vést ke zvýšené náchylnosti k zubním kazům. Je velice důležité svým zubům věnovat zvýšenou péči, která nám pomůže vyhnout se těmto nepříjemnostem.

Hurá! Už se "klube"

     Osmičky nám mohou růst i několik let. O sobě nám dávají vědět vždy v určitých intervale, které nám může znepříjemnit (kromě bolestivosti samotného zubu) i zánět dásně, mandlí, teplota, bolesti krku či ucha. V některých případech těžkého zánětu můžeme dokonce přijít i o svůj hlas. Nejsme schopni artikulovat či pořádně otevřít svá ústa. V takové chvíli nám může pomoci už jen zubní lékař. Ten nám ve většině případech nejprve předepíše antibiotika a poté zub chirurgicky odstraní.

Trhat či netrhat?

     Je více než vhodné preventivně předcházet těmto problémům. Což znamená zavčas (ještě před prořezáním všech čtyř zubů moudrosti, zhruba ve věku od 14 do 16 let) provést rentgen čelisti. Ten odhalí jak založené stoličky jsou a v jakém jsou směru růstu. V případě jakéhokoli problému se obtíže začnou řešit ještě před prořezáním zubu. Tento zákrok není nijak dramatický a zubní lékaři uvádějí. že bolest po něm se rovná normálnímu trhání zubů.

     To zda zub vytrhnou či nikoli je třeba dobře zvážit. Někteří zubaři trhají zub moudrosti pouze v nevyhnutelném případě, kdy zub nemá šanci se prořezat, nevejde se nám díky geneticky dané velikosti čelisti do pusy nebo má špatný směr růstu. Jiní zubní lékaři doporučují se těchto zubů zbavit při prvních obtížích. S tímto názorem rozhodně nesouhlasí čínská medicína, která tvrdí, že třetí stoličky mají velmi silnou vazbu na naše vnitřní já. Jejich bezdůvodné odstranění může mít velký dopad na naše duševní i fyzické zdraví.

Zuby v jiném světle

   Zuby jsou jediná část lidského organismu, která se neumí sama regenerovat. Lidé na tento fakt často zapomínají a odsouvají jej do pozadí. Málokdo si tak uvědomí, že zubní kaz je neléčitelné onemocnění zubu, které nás sice neohrožuje na životě, dá se nahradit jinými materiály, ale nikdy se nezahojí.

     Již od pradávna je známé, že naše zuby úzce souvisí i s našimi tělesnými problémy. Každý zub má svou specifickou funkci ne "jen" v ústech, ale také ovlivňuje vzdálené orgány např. srdce či močový měchýř. Zuby moudrosti ovlivňují především hrudní a bederní páteř, nervovou soustavu, tenké střevo, srdce, ramena a uši.

     Osmičky jsou také spojeny s energetickým rozvodným systémem v těle. Symbolizují sklony duše k dobývání, osvojení si duchovního i materiálního světa a uplatnění se. Bolest při jejich růstu nám může naznačit nutnost naší duše řešit nějaký důležitý problém. V případě, že nám tyto zuby nevyrostly, toto téma pro nás není důležité a naše duše jej nepotřebuje řešit.  

     I když nás zuby moudrosti umějí hodně potrápit, jsou naší součástí a i oni mají své nezastupitelné místo v našich ústech.

Autor: Zdeňka Kudová

Foto: pixabay.com

© Zdeňka Kudová 2016, Na webové stránky www.zdenci-web.webnode.cz se vztahují autorská práva. Jakékoli kopírování či přebírání jejich obsahu nebo částí, bez předchozího písemného souhlasu provozovatele webu je zakázáno.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky