Kastrace koček ano či ne? - Časopis Chovatel (5/2017)

24.11.2017

 Každý majitel koček se s tím již setkal a nebo ho to brzy čeká. Osudné dilema mnoha páníčků, které nás dokáže pěkně potrápit. Kastrace je jedno z tzn. věčných témat ne jednoho majitele. Stále existuje mnoho zastaralých předsudků, kterými je kastrace opředena. Málokdo, ale ví, že kastrace může v mnoha případech zachránit a i prodloužit kočičí život...

Co je to kastrace?

Kastrace je operativní odstranění pohlavních žláz, které produkují hormony. Má za úkol zamezit nechtěné graviditě, kočičí říji, ale i mnoha různým onemocněním. Tento chirurgický zákrok se doporučuje provést (u samic) nejdříve po první říji, která se u většiny koček dostavuje mezi 6. až 7. měsíce stáří. Tedy, když tělesná hmotnost začne dosahovat cca 2 kg. Kocouři pohlavně dospívají trošku později a to v 10. až 12. měsíci života. Předčasná kastrace, ale může vést k nečekaným hormonálním poruchám, změně vzhledu i urologickým potížím, proto je lépe později než příliš brzy. Následně lze provést kastraci v kterémkoli věku.

Výhody kastrace

     Tento drobný chirurgický zákrok může zabránit velmi vážným onemocněním, jako je například kočičí leukémie (FIV), která se šíří kočičími slinami. Kastrace také snižuje potřebu toulat se a prát se, čímž je pravděpodobnost nákazy FIV ještě nižší.

Správnému majiteli také záleží na psychické pohodě svěřeného zvířete, kterou mu takto může zajistit. Kočka, která je chovaná v bytě, prožívá pravidelné říje a je tak sexuálně nevybitá, následkem toho může být nervozní a nespokojená. U kocourů kastrace dokáže zamezit i mnohdy agresivnímu chování v období říje i dominantnímu značkování kočičí močí.

Jedním z nejčastějších důvodů je zamezit neplánovanému zabřeznutí kočky, neovladatelnému šíření kočičí populace a smutnému osudu nechtěných koťat. Kočka může být gravidní až třikrát do roka a v každém vrhu může porodit až šest koťat. Takto nekontrolovatelné množení koček má za následek přeplněné útulky a spousty toulavých zvířat.

Kastrovaná zvířata jsou v průměru hravější, mazlivější a dožívají se vyššího věku.

DoktorkaRomana.cz - chovatelská krmiva pro psy a kočky z masa

Nevýhody kastrace

Jak se říká - "každá mince má dvě strany." Není tak žádným překvapením, že i kastrace má několik svých nevýhod.

Jednou z nich je snížení celkové úrovně aktivity a s tím spojené mnohem větší riziko obezity. Kočky mají také zvýšenou chuť k jídlu, podle toho je třeba jim následně upravit jejich jídelníček. (K tomuto problému se vrátíme ještě později.)

Celý zákrok je malý a bezpečný chirurgický výkon. Bohužel i zde mohou nastat různé komplikace (dochází k nim, ale velmi zřídka). Dojít k nim může v podobě nesnášenlivosti léčiv či anestezie, reakcí na šicí materiál a dalším. Jakékoliv známky nestandardního chování zvířete, které se projeví po operaci, by mělo být neprodleně konzultovány s veterinárním lékařem. Olizování rány a možné roztržení stehů také patří k jistým potížím, které je třeba prodiskutovat s veterinářem.

Další pochopitelnou nevýhodou kastrace je trvalé znemožnění chovu.

Mýtus nebo pravda?

"Po kastraci kočka ztloustne."

Jak již bylo zmíněno výše, sterilizace vede k celkovému snížení aktivity. Zvířeti chybí pohlavní hormonální stimulace (která zvyšuje potřebu kondice). Není tak fyzicky aktivní a má obecně tendenci vydávat méně energie. Riziko obezity může být tedy po kastraci zvýšené, ale není bezpodmínečné. Vše záleží na majiteli. Dopřejete-li své kočce kvalitní stravu, ve správném množství a dostatek pohybu nemusíte se tloušťky bát.

"Kočka musí mít alespoň jednou za život koťata."

Kočky mít koťata nemusí. Je medicínsky prokázáno, že gynekologické i hormonální potíže postihují stejně kočky po koťatech, jako kočky, co je nikdy neměly. Navíc se tak mohou vyhnout riziku sexuálně přenosných chorob jako je například leukóza či FrLV.

Dámy první

Kastraci kočičích samic lze provést hned 2 způsoby. Ovariektomie je odborný název pro kastraci koček (samic). Jedná se pouze o odstranění vaječníků z dutiny břišní. Naproti tomu u ovariohysterektomie jsou při zákroku odebrány vaječníky i s dělohou. Ani jedna metoda nemá speciální výhody či nevýhody. Je-li při zákroku zjištěn jakýkoli patologický nález na děloze doporučuje se ji odstranit. Celý zákrok se provádí v celkové anestezii a trvá přibližně 30 minut. Ještě ten den je kočička propuštěna do domácí péče. Cena kastrace koček se pohybuje od 800 Kč do 1600 Kč. Vše záleží na hmotnosti zvířete, druhu anestezie a konkrétním veterinárním pracovišti.

Další pán na operační stůl

Zákrok u samců je mnohem jednodušší než u samic a i s přípravou trvá přibližně 15 minut. Během zákroku jsou samci oboustranně odebrány varlata též za celkové anestezie. Podmínkou pro podání anestetik je lačný žaludek. Je tedy velice důležité odebrat kocourovi jídlo na minimálně 12 hodin před začátkem operace. Ve většině případů se rána u kocourů hojí rychleji než u koček. Cena zákroku u samců se přibližně pohybuje od 600 do 800 Kč.

Pooperační péče

Celé probuzení z narkózy probíhá pomalu a pozvolně. Dopřejte tak své kočce dostatek času a teplý, klidný a bezpečný pelíšek. Po probuzení může být zvíře značně zmatené, proto je důležité zamezit pádům a dalším komplikacím. Je velmi důležité zabránit lízání a okusování operované rány. Vodu a krmení můžeme kočce poprvé nabídnout až po nabytí plného vědomí v malých dávkách.

Autor: Zdeňka Kudová

Foto: pixabay.com 

© Zdeňka Kudová 2016, Na webové stránky www.zdenci-web.webnode.cz se vztahují autorská práva. Jakékoli kopírování či přebírání jejich obsahu nebo částí, bez předchozího písemného souhlasu provozovatele webu je zakázáno.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky